Praca z osobami starszymi jako opiekunka w Niemczech jest dla wielu osób doskonałą okazją na wyjazd za granicę, ale i ciekawą pracą do której można poczuć prawdziwe powołanie. Na rolę opiekuna dla osób starszych decydują się nie tylko byłe pielęgniarki i opiekunki, ale też osoby młode szukające nowego zajęcia. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe warto jednak odpowiednio się przygotować – praca z osobą starszą nie zawsze jest lekka i przyjemna. Jak opiekować się seniorami i co warto wiedzieć o wyjazdach do opieki do Niemiec?
Jacy seniorzy najczęściej potrzebują pomocy?
Przypadki, w których rodzina poszukuje opieki dla osoby starszej wyłącznie z powodu braku towarzystwa nie trafiają się często. Oferty dla opiekunów w Niemczech najczęściej obejmują pacjentów starszych, wymagających regularnego przyjmowania leków, pomocy przy gotowaniu, wsparcia w prostych codziennych czynnościach, pomocy w prowadzeniu domu, czuwania nad terminami wizyt lekarskich, a często także wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych oraz, wśród kwestii łatwiejszych i przyjemniejszych, animacja czasu wolnego i towarzyszenie podopiecznemu podczas spacerów czy wyjazdów.
Wybór opiekuna, który zostanie przydzielony do danego seniora często odbywa się na bazie wcześniejszego doświadczenia. Początkujący dostają z reguły nieco „łatwiejszych” podopiecznych, tak by mogli właściwie się nimi zająć i nabyć umiejętności przebywania z osobami starszymi. Nie ma na to jednak utartej reguły i wybierając zawód opiekuna do osób starszych trzeba być przygotowanym na każde wyzwanie. Cierpliwość, komunikatywność i pełne zaangażowanie będą konieczne, by spełnić się w roli dobrego opiekuna.
Wymagania dla opiekunki w Niemczech
Wybierając pracę jako opiekun seniora w Niemczech należy przygotować się na to, że podczas wstępnej rozmowy w agencji pracy zostaną sprawdzone Twoje kwalifikacje. Opiekunka powinna przede wszystkim znać język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym, posiadać prawo jazdy kategorii B i mieć właściwe podejście do kwestii opieki nad osobami starszymi – cierpliwość, otwartość i zrozumienie będą mile widziane, bo każdy pacjent jest inny i nigdy nie jesteśmy w stanie zagwarantować jak szybko nawiąże dobry kontakt ze swoim opiekunem.
Praca opiekunki w Niemczech wymaga także sprawności fizycznej, niezbędnej przy codziennej opiece nad seniorem i szczególnie ważnej w przypadku podopiecznych z niepełnosprawnościami. Osoby, które mają doświadczenie w opiece nad osobami starszymi są w agencjach mile widziane – wiedzą doskonale czego mogą się spodziewać i są w stanie szybko przystosować się do nowej sytuacji. Podejmując pracę opiekuna w Niemczech ważna będzie też dyspozycyjność i chęć do wyjazdu na minimum dwa miesiące ciągłej opieki.
Obowiązki opiekuna osób starszych w Niemczech
Kwalifikacje do pracy jako opiekun dla osób starszych są ważne, ale znacznie większą rolę odegra doświadczenie i przygotowanie do zadań jakie zostaną przydzielone opiekunowi podczas pracy z seniorem. Wiele zależy oczywiście od podopiecznego i jego potrzeb, ale praca opiekunki obejmuje kompleksową opiekę nad osobami starszymi i należy wykazać się tu dużą elastycznością i przygotowaniem do wykonywania różnych prac w ramach pomocy seniorowi. Opiekun nie tylko towarzyszy mu na co dzień, dotrzymując towarzystwa i dbając o animację czasu wolnego, ale przede wszystkim wspomaga w codziennych czynnościach domowych i przygotowuje komfortowe warunki do życia.
Opiekunka seniora będzie nadzorowała przyjmowanie lekarstw i posiłków, wspomoże w ubieraniu się i codziennej higienie, zapewni pomoc w prowadzeniu domu, praniu, sprzątaniu, przygotowywaniu posiłków i robieniu zakupów, zapewni wsparcie w czasie choroby i opiekę dopasowaną do przewlekłych chorób seniora, dopilnuje jego wizyt lekarskich i pomoże dostosować się do zaleceń specjalistów. Opiekunowie w pierwszej kolejności skupiają się na potrzebach seniora, pozostawiając swoje potrzeby na przysługujący im czas wolny i przerwy. Mieszkając razem z seniorem opiekun może mieć pewność, że jego podopieczny jest pod dobrą opieką przez całą dobę.
Tryb pracy opiekuna dla seniora jest uzależniony od trybu życia samego podopiecznego – jeśli osoba starsza jest aktywna i proponuje, by czas aktywności spędzać poza domem, opiekun powinien bez problemu podjąć się wyzwania. Trzeba jednak pamiętać, że mogą trafić się też seniorzy, którzy rzadko opuszczają swój dom i opiekun, który ma zagwarantować im stałą opiekę również nie będzie miał ku wyjściom zbyt wielu możliwości. Dla zapewnienia bezpieczeństwa podopiecznym, opiekunowie dostają wydzielony czas wolny i przerwy od pracy, pozostając jednak w stałym kontakcie z seniorem. Opieka to praca wymagająca, ale i dająca ogromną satysfakcję.