Wyjeżdżając do pracy w Niemczech wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że codzienne życie na miejscu będzie wyglądało zupełnie inaczej niż w Polsce. Mimo tego, że te dwa kraje sąsiadują ze sobą, to zarówno kultura, jak i styl życia mieszkańców znacznie się od siebie różnią. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do pracy w Niemczech?
Inna rzeczywistość jaką można zastać na miejscu sprawia, że Polacy przez pierwsze dni pobytu w Niemczech czują się zdezorientowani. Stąd też nawet jeśli nie znają języka niemieckiego, w pobliżu zawsze znajdzie się koordynator gotowy pomóc. Różnice kulturowe widać niemal od razu. Podobne odczucia Polacy będą mieli podczas pierwszych dni w pracy.
Kultura w Niemczech a Polacy
Niemcy mają zupełnie inne podejście do życia niż Polacy. Wynika to nie tylko z ich historii, ale przede wszystkim mentalności. Życie w Niemczech wbrew pozorom jest łatwiejsze niż w naszym kraju ze względu na sprawniej działającą służbę zdrowia i zarobki dostosowane do poziomu życia przeciętnego obywatela. Te wszystkie elementy przekładają się na zaangażowanie w pracę, życie rodzinne, relacje z przyjaciółmi, a także dbanie o środowisko.
Charakterystyczne dla mieszkańców niemieckich jest ich otwartość i tolerancja, którą można odczuć już od pierwszej chwili. Dla społeczności niemieckiej nie ma znaczenia skąd jesteś ani czym się zajmujesz. Dlatego podejmując się pracy w Niemczech zawsze można liczyć na wsparcie innych pracowników. Dodatkowo z racji tego, że łączy nas wspólna historia, a na ulicach bardzo często można spotkać innych Polaków, znacznie łatwiej jest przystosować się do życia na obczyźnie.
Zalety mieszkania i pracowania w Niemczech – ciekawostki
Jedną z największych zalet pracy oraz mieszkania w Niemczech są zarobki, a także wysokie fundusze socjalne, dodatki do wypłaty, jak i możliwość rozwoju. Warto jednak wiedzieć, że w Niemczech obowiązuje trochę inny system pracy, opierający się na 6-dniowym systemie. Praca w sobotę nie trwa jednak do późnych godzin, a większość pracodawców pozwala na dostosowanie czasu pracy do swoich potrzeb. Elastyczny czas pracy to spora zaleta, zwłaszcza na samym początku gdzie trudniej jest dostosować się do nowych obowiązków.
Pracując i mieszkając w Niemczech warto jednak pamiętać o punktualności i solidności. Spóźnianie się do pracy oraz odkładanie zadań do wykonania na kolejne dni nie leżą w dobrym tonie. Dobrze pracujący pracownicy bardzo często są dodatkowo wynagradzani.
Praca w Niemczech – relacje między pracodawcą a pracownikiem
Relacje między pracodawcą a pracownikiem w Niemczech wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. W naszym kraju o wiele łatwiej jest skrócić dystans między stanowiskami, przechodząc na „ty”. W Niemczech w dalszym ciągu do pracowników wyższego szczebla oraz przełożonych zwraca się w oficjalnej formie.
Pracując w Niemczech warto również wiedzieć, że tutaj pracodawca zawsze będzie chciał wiedzieć o pracowniku kilka prywatnych rzeczy – na przykład jaki jest jego stan cywilny czy coś tak zwyczajnego jak wygląd i poglądy. Wynika to z otwartości i tolerancji Niemców.
Zarobki w Niemczech – dlaczego warto pracować za granicą?
Trudno się dziwić, że Polacy masowo wyjeżdżają do pracy za granicę, zwłaszcza do Niemiec. Nasi sąsiedzi mogą pochwalić się lepszym standardem życia, który bierze się głównie z zarobków dostosowanych do poziomu życia, a także wielu ulg podatkowych, obejmujących również Polaków. Jednocześnie firmy specjalizujące się w pozyskiwaniu polskich pracowników do pracy w Niemczech zapewniają pomoc koordynatora, a także stałe zakwaterowanie, nierzadko również z dojazdem do pracy. Zatrudnienie w Niemczech jest również w pełni legalne.
Mimo drobnych różnic kulturalnych wielu Polaków decyduje się na wyjazd do pracy w Niemczech. Chwilowe zaskoczenie różnorodnością, a także innym stylem życia oraz systemem pracy, bardzo szybko mija. Dobre funkcjonowanie niemieckiego rynku pracy przekłada się na wysokość zarobków oraz komfort wykonywania obowiązków. Warto jednak przed wyjazdem zapoznać się z różnicami, aby łatwiej przystosować się do życia na miejscu.