Wyjazd do Niemiec na emigrację zarobkową jest wybierany przez wielu rodaków, szczególnie z regionów bliższych zachodniej granicy Polski. Wyższe zarobki w połączeniu z dostępnymi ulgami podatkowymi, benefitami i możliwością dorabiania poza standardowym etatem kuszą, choć wielu Polaków w dalszym ciągu zbyt optymistycznie przelicza kwotę zarobionych Euro na złotówki licząc jak wiele są w stanie zarobić pracując za granicą. Jak wygląda to w rzeczywistości? Czy wyższe koszty życia w dalszym ciągu przekładają się na opłacalność wyjazdu do Niemiec?
Zarobki w porównaniu z kosztem życia
Na początek warto spojrzeć w stronę zarobków po niemieckiej stronie granicy i nie porównując ich do zarobków polskich, przeliczyć jak wiele jesteśmy w stanie zarobić w ciągu miesiąca. W 2021 najniższa krajowa stawka za godzinę w Niemczech ma wynosić 9,50 Euro, podniesiona w lipcu 2021 do 9,60 Euro. Na chwilę obecną (październik 2020) stawka ta wynosi 9,35 Euro. Jeśli pracujemy na pełen etat, bez nadgodzin, na bazie stawki minimalnej, miesięcznie jesteśmy w stanie zarobić 1610 Euro brutto, co po odliczeniu podatków (przy założeniu 1 klasy podatkowej, dla singla bez dzieci) wyniesie 1188 Euro netto (na rękę).
Warto zaznaczyć jednak, że minimalna płaca stosowana jest w Niemczech w naprawdę niewielu przypadkach – większość pracodawców, także tych zatrudniających obcokrajowców oferuje wyższe stawki, często zależnie od miejscowości, kosztów życia w danym regionie, niezbędnych kompetencji, znajomości języka i rodzaju wykonywanej pracy. Zdarza się, że nawet osoby bez doświadczenia, specjalnych kwalifikacji i doskonałej znajomości języka otrzymują do 14 Euro na godzinę, co przełoży się na znacznie wyższe zarobki niż wskazana kwota minimalna. Jak przekłada się to na wydatki?
Decydując się na wyjazd do Niemiec w ramach pracy zarobkowej nie należy brać przedstawionych wyżej kwot, przeliczać ich na złotówki na podstawie ostatniego kursu Euro i porównywać z zarobkami, jakie osiągamy w Polsce. Kwota ta wyjdzie o wiele wyższa niż średnia krajowa brutto w Polsce, ale niektóre koszty życia w Niemczech również okażą się wyższe, niż w kraju. Nie oznacza to jednak, że wyjazd jest nieopłacalny. Jeśli planujesz wyjechać dla zarobku, żyć wygodnie, ale bez zbędnych luksusów i odkładać pieniądze z nadzieją na przyszły powrót do kraju lub osiedlenie się w Niemczech, w lepszym regionie, miesięczna wypłata nawet przy niższych stawkach miesięcznych pozwoli odłożyć do kilkuset Euro miesięcznie.
Ceny produktów, usług i życia w Niemczech
Decydując się na wyjazd w celach zarobkowych warto wybrać mniejsze miejscowości, korzystać z pomocy agencji zatrudnienia ułatwiających znalezienie pracy i zakwaterowania na miejscu oraz zdecydować się na wynajem pokoiku, a nie całego mieszkania na własny użytek. Wybór taki jest bez wątpienia najłatwiejszą metodą cięcia kosztów życia – ceny mieszkań na wynajem poszły w Niemczech w górę, podobnie jak w Polsce, a za pokoik można zapłacić miesięcznie ok 350-400 Euro w mniejszych miejscowościach.
Wynajem lokum będzie z resztą największym wydatkiem miesięcznym, dlatego warto wcześniej przeanalizować koszty życia, przygotować się do wyznaczenia sobie miesięcznego budżetu i na jego podstawie opracować jak wiele jesteśmy w stanie wydać na mieszkanie.
Jedzenie w Niemczech nie jest o wiele droższe niż w Polsce – zwracając uwagę na przykładowe ceny produktów, za świeży chleb zapłacimy 1-2 Euro, litr mleka 0,62 do 1 Euro, kilogram ryżu 1-2,79 Euro, a tuzin jajek 1,50-2,82 Euro. Osoby starające się zaoszczędzić jak najwięcej i żyć w stosunkowo wygodnych, ale nie luksusowych warunkach są w stanie wydać miesięcznie od 150-200 Euro na jedzenie, łącznie z okazjonalnym wychodzeniem do restauracji. W koszty życia trzeba jednak wliczyć też przejazdy komunikacją miejską (zwykle 2,30-2,90 Euro za przejazd lub 59-84 Euro za bilet miesięczny), koszty paliwa (ok. 1,30-154 za litr benzyny), ubrania itp.
Sztuka planowania – jak zarobić w Niemczech najwięcej?
Na życiu w Niemczech mogą zarobić najwięcej osoby, które już wyjściowo posiadają doświadczenie zawodowe, znajomość języka i specjalistyczne kompetencje poszukiwane za granicą. Przeglądając oferty pracy w agencji można znaleźć wiele ciekawych ofert dopasowanych do umiejętności i wiedzy kandydata, a w takich przypadkach wyjazd zarobkowy może okazać się naprawdę opłacalny, niezależnie od tego czy planujesz w przyszłości powrót do Polski czy osiedlenie się za granicą.