Koronawirus spowodował, że wiele krajów całkowicie pozamykało swoje granice i ograniczyło podróżowanie ludzi do minimum. Takie podejście znacząco zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, ale jednocześnie utrudnia życie wielu osobom pracującym za granicą czy wyjeżdżającym w ważne delegacje. Jak wygląda obecnie sytuacja osób pracujących lub podróżujących do Niemiec?
Koronawirus a wyjazd do Niemiec – aktualne ograniczenia
Od 10 kwietnia obowiązuje w Niemczech 14-dniowa kwarantanna dla osób wjeżdżających do kraju, zarówno tych posiadających niemieckie obywatelstwo, obywateli UE i strefy Schengen oraz innych osób zamieszkujących na co dzień na terenie Niemiec.
Ograniczenia te nie dotyczą jedynie osób, które zajmują się międzynarodowym transportem drogowym, codziennie dojeżdżają do lub z Niemiec do pracy, muszą dojechać do lub z Niemiec na kilka dni w niezbędnym celu zawodowym lub też poruszają się przez teren kraju w drodze do swojego kraju zamieszkania, np. Polski, Belgii czy Wielkiej Brytanii. Zwolnienie z obostrzeń dotyczy oczywiście wyłącznie osób, które poza spełnieniem powyższych warunków nie przejawiają żadnych objawów choroby lub nie mają podejrzenia zarażenia się przez kontakt z kimś, kto jest chory.
Choć w Niemczech panują obostrzenia dotyczące przejazdu i pobytu w kraju bez ważnego powodu, nie ma problemu z tym by do Niemiec wjechały osoby które muszą tam być w celach zawodowych lub mieszkaniowych. Część osób będzie musiała odbyć kwarantannę, np. wracając do kraju po kilku dniach pobytu za granicą. Jeśli jednak pracujesz w Niemczech na co dzień jednocześnie mieszkając w Polsce, przy niemieckiej granicy, bez objawów chorobowych nie powinno być większego problemu z wjazdem do Niemiec.
Czy można podjąć pracę w Niemczech podczas pandemii koronawirusa?
Jednym z powodów, dla których każdego roku w Niemczech pojawia się wielu Polaków są prace sezonowe. Koronawirus spowodował, że osoby które polegają na takim źródle zarobku zastanawiają się czy wjazd na teren kraju będzie w ogóle możliwy. Choć początkowo mówiono o zakazie wjazdu do Niemiec dla pracowników sezonowych, obecnie ograniczenia te dotyczą wyłącznie osób spoza strefy Schengen i osób spoza UE – Polacy mogą w dalszym ciągu podróżować do Niemiec w celach zarobkowych i na prace sezonowe.
Zgodnie z informacjami przedstawionymi powyżej, o możliwość dojazdu do pracy na terenie Niemiec nie muszą obawiać się także osoby już tam pracujące i mieszkające na co dzień w Polsce, osoby pracujące w międzynarodowym transporcie, pracownicy medyczni, dyplomaci oraz osoby, które miały podjąć pracę w Niemczech zanim wybuchła epidemia. W każdym z powyższych przypadków, jeśli pojawią się objawy chorobowe, osoby mogą nie być wpuszczone na teren Niemiec, a jeżeli objawy zostaną odkryte już podczas pobytu w kraju, konieczna będzie kwarantanna.
Środki ostrożności na granicy niemieckiej
Bez względu na powód, dla którego chcemy przekroczyć granicę niemiecką, warto pamiętać o środkach ostrożności wprowadzonych nie tylko na terenie kraju zachodnich sąsiadów, ale i na całym świecie zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.
Regularne mycie rąk mydłem i ciepłą wodą, stosowanie środków ochrony osobistej (np. rękawiczek i maseczek), unikanie kontaktu z ludźmi, zachowywanie dystansu minimum 2 metrów, nie podawanie sobie rąk, prowadzenie rozmów w odległości z wykorzystaniem telefonów czy komunikatorów internetowych – im bardziej ograniczymy ryzyko rozprzestrzeniania się choroby z osoby na osobę, tym szybciej będziemy mogli liczyć na wygranie z globalną pandemią.
W Niemczech, oprócz powyższych zaleceń WHO, wśród środków ostrożności jakie zostały wprowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby trzeba wymienić między innymi zamknięcie niektórych granic. Choć wjazd do Niemiec jest dozwolony w opisanych wcześniej przypadkach, warto sprawdzić wcześniej które przejścia graniczne są czynne. O ile po stronie polskiej prowadzone są ciągłe kontrole osób przekraczających granicę, w drugą stronę nie ma takiej kontroli. Trzeba liczyć się z tym, że w Niemczech zostały wzmocnione policyjne patrole i zalecane jest podróżowanie wyłącznie autostradami i głównymi drogami. Warto pamiętać też, że obostrzenia na terenie Niemiec mogą różnić się zależnie od landu, w jakim przebywamy.